Tyvek® Nedir

TYVEK® Nedir

Tyvek® DuPont’un %100 yüksek yoğunluklu polietilenden (HDPE) imal edilmiş mukavim ve dayanıklı nonwoven ürünlerinin tescilli ticari markasıdır. Tyvek®, ilk olarak çok ince enterkonnekte elyafların kesintisiz bükme işlemi sonrasında elyaf oluşturulması, daha sonra da bu elyafların sıcaklık ve basınç altında bağlanması sonucu elde edilmektedir.

Bu işlem sonucunda parlak beyaz renkte, bükme sonucu bağlanmış, iyi bir baskı yüzeyi ile oldukça opak görünümü birleştiren kimyasal direnç ve mukavemete sahip bir tabaka elde edilmektedir.

Tyvek® kağıt, film ve kumaşın sahip olduğu özellikleri birleştirmekte. Tyvek® bu eşsiz özellikler sayesinde hafif ancak mukavemetli, buhar geçirimli ancak su ve kimyasal dirençli, delinmeye yırtılmaya ve aşınmaya karşı bir tabaka haline gelmiştir. Tyvek® ayrıca tüylenmez, düz ve opak görünümlüdür.

Ürün ÖzellikleriMukavemet

Tyvek® ister yaş ister kuru olsun, yırtılmaya dayanıklıdır. Özel lif yapısı sayesinde çizilmiş olsa bile sağlamlığını korur.

Yüksek Opaklık

Tyvek® içindeki ince lifler ve tabaka içindeki hava arasında ışığın kırılması sayesinde yüksek derecede bir opaklığa sahiptir.

Yüksek Bükülme Gücü

Tyvek® güç kaybı yaşamadan buruşturulabilir ve bükülebilir.

Düşük İplikleşme

Tyvek® kesintisiz liflerden imal edilmiştir ve normal koşullar altında tiftiklenmez. Bu nedenle, temiz çalışma (temiz odalar) ortamı elde edilmesi açısından çok uygundur.

Hafiflik

Tyvek®, aynı mukavemetteki benzer malzemelere göre yarı yarıya daha hafiftir. Tyvek® yoğunluğu 0,38 g/cm³ seviyesindedir.

Suya Karşı Dayanıklılık

Tyvek® su geçirmez, ayrıca Tyvek® üzerindeki su yüzeyini “ıslatmaz”, bu suyun yayılmadığını ancak damla halinde yüzeyde kaldığını belirtir. Dokunmamış olefin ürünlerin fiziksel özellikleri sudan etkilenmez. Tyvek® kuru veya ıslak olduğunda eşit derecede güçlülük sağlar.

Nem Buhar Geçişimi

Tyvek® su geçirmez ancak nem buharlarının, lif yapısı sayesinde, geçmesine izin verir.

Kimyasal Direnç

Tyvek® birçok asit, baz ve tuzlardan etkilenmez. Yoğun nitrik asit veya sodyum sülfat gibi oksitleyici maddelere karşı uzun süreli temas sonucunda belli bir mukavemet kaybı söz konusu olabilir.

Nötr PH

Dokunmamış olefinin PH=7. Bu nedenle ne asit ne de baziktir. Korona veya anti statik işlemi görmüş biçimlerin PH=7.

Toksiklik

Tyvek® toksik değildir. Cilt üzerine test edildiğinde şişme veya alerjik reaksiyon görülmemiştir.

Çürüme ve Küf Direnci

Tyvek® uzun süre ile toprak altına gömülü tutulduğunda bile hiçbir bozulma emaresi göstermez. Temiz Tyvek® herhangi bir küf veya benzeri mikro-organizma oluşumuna yol açmaz.

Sıcaklık aralığı

Tyvek® mukavemet ve esnekliğini -75°C seviyesine kadar koruyabilmektedir. Tyvek® 118°C sıcaklıkta büzülmeye başlar ve 135°C sıcaklıkta ise erir. Tyvek® işlenmesi esnasında sıcaklığın 80°C seviyesini geçmemesi gerekir.

Korona işlemi

Krona işlemi ile yüzey, her iki taraftan oksitlenmiştir ve böylelikle mürekkep (ve aynı zamanda yapıştırıcı veya kaplamalar) daha iyi yapışır. Tyvek® lif yapısı, mürekkep nüfuziyeti sağlar ve yapılan baskı işleminin sürtünme dayanıklılığını artırır. Tyvek® üzerine yapılan Korona işlemi senelerce sürer.

Bu bilgiler, konu ile ilgili olarak en son elde mevcut olanları içerir. Burada sizin deneyimlerinize ilave olarak bazı muhtemel öneriler yapılmaktadır. Burada yer alan bilgiler, konu ile ilgili yeni bilgilerin ve deneyimlerin elde edilmesine paralel olarak her an değiştirilebilir.